Mobil Radyo APK Radyo Uygulamamız çıktı Hemen Google Play üzerinden indirmek için tıklayınız.

TRT Türkü

İsim TRT Türkü - Bozlaklar Radyosu
Kategori Halk Müziği
Genel Merkezi Ankara

1 Temmuz 2009 da yayına merhaba diyen TRT Türkü, FM vericileri, internet ve uydu üzerinden türkü dostlarına seslenen bir kanal. Dinleyicilerin Türk Halk Müziği ne ilgi ve sevgisini arttırmak düşüncesinden yola çıkan TRT Türkü dinleyicilerine 24 saat kesintisiz türün seçkin örneklerini ve icralarını sunuyor. Yayınlarında ortak mirasımız olan halk müziği ezgilerine yer verirken, halk kültürünün yaşatılmasına ve yaygınlaştırılmasına da katkıda bulunuyor.

trt radyo

TRT Müzik yıllardır Türkçe müzik ağırlıklı olmakla birlikte geçmişten günümüze yerli ve yabancı müzik yayınlarına devam etmektedir. Her geçen gün yenilenen müzik arşivleriyle dinleyicilerinin talepleri doğrultusunda yeni programlar üretmektedir. TRT TÜRKÜ RADYO bu kapsamda 2009 yılı itibariyle yayın hayatına katılmıştır. Türkiye’nin en güçlü seslerin eserlerine yer veren radyo, türkü severlerin yeni adresi olmuştur.

trt türkü

Türkiye tarih boyunca türküleriyle ünlü bir toplum olmuştur. Anadolu’da yaşanan bin bir olay bestelenerek anonim olarak türkülerimizde anlatılmış, dilden dile aktarılmıştır. Örneğin “Sarı Gelin” türküsü Kuzeydoğu Anadolu coğrafyasında ortaya çıkmıştır ve günümüzün en bilinen parçalarındandır. Türküler genellikle bir olay, bir arzu ve bir heyecan üzerine ortaya çıkmıştır. Bu şekilde tarihe kaynaklık ederler. TRT TÜRKÜ RADYO tarihin, müziğin, türkülerin kıymetini bilen bir ekiple dinleyicileri için yedi gün yirmi dört saat yayın yapmaktadır. Yedin yetmişe herkese hitap etmeye çalışan radyonun güçlü bir program arşivi bulunuyor. Gerek dönemin unutulmaz parçaları ile yaptığı 70’ler, 80’ler kuşağı gerekse her türden sunduğu pop, rock, caz müzik parçalarıyla dinleyenlerine gün boyu şenlik yaşatmaktadır. +70, 21.Yüzyılda Caz, 7 Nota Dünden Yarına Müzik, Açık Denizlere, Ada Vapuru, 80-60-80, A’dan Z’ye TÜRKÜLER, Adım Adım Anadolu, Akdeniz’den Toroslara, Akdeniz’in Renkleri, Akdeniz’in Sesi, Akılda Kalanlar, Aklımda, Akşam Faslı, Akşamın Neşesi program listesinin çok kısa bir örneğidir. Dahası AMATÖR TOPLULUKLAR programı birçok müzik grubuna eserlerini seslendirme fırsatı sunmaktadır. Bu şekilde Türk müziğine gönül vermiş amatör gruplar ve topluluklar dinleyicilerle buluşuyor. ANILARDA YOLCULUK ise devlet hayatımızın, sanat ve edebiyatımızın tanınmış kişilerinin anılarında yer alan ilginç konu ve olaylara yer vermektedir. Tasavvufi sanat müziğinin değerli parçaları ile Aşk-ı Muhabbet programında buluşabilirsiniz. Türk kültürü kadar Avrupa ve dünyadaki diğer kültürleri de takip eden radyo, Avrupa Konserleri, Avrupa’nın Öyküsü programlarıyla Avrupa Yayın Birliğine üye ülkeler bünyesinde gerçekleştirilen konser, festival, resital gibi etkinliklerin kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Eğer bir de müzik hafızanıza güveniyor iseniz BESTECİYİ TAHMİN ET programıyla klasik müzik repertuvarınızı sınayabilirsiniz.

Tüm bu etkin saatler için frekanslarınızı TRT TÜRKÜ RADYO’ya ayarlamanız yeterli!

 

Şuan bu radyoyu 1 kişi dinliyor.

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?

Yorumlar